På grund av systemuppdateringar kan det idag förekomma problem med att se vissa produkter på vår webbshop. Vi ber om ursäkt för detta och ber dig kontakta kundtjanst@lekolar.se för frågor och beställningar.
Babola Salabim! Trolla B- och D-figurernatill G- och S-figurerna och säg hej till: Gagga, Giggi, Goggo, Sassa, Sissi och Sosso! Sex roliga figurer till att leka och uppleva spännande äventyr med. GS-Babblarna liknar sina kompisar till formen, men färg och namn är annorlunda! En enda liten konsonant är det som skiljer Goggo från Bobbo och så Goggos färg förstås! Lek med små små betydelsebärande skillnader, låt barnen höra och göra! Lyssna, låt och gör språkleken extra rolig med Babblarnas plastfigurer. Av PVC utan Ftalater. Från 0 år.
6 st/fp. Säg hej till Babblarna! Ta med Babba, Bibbi, Bobbo, Dadda, Diddi och Doddo på äventyr! Roliga plastfigurer för fantasifull språklek. Runda, mjuka och färgglada blir Babblarnas figurer en klar favorit i leksakshyllan eller varför inte ute i skogen. Figurerna är 7-10 centimeter höga. Av PVC utan ftalater. Från 0 år. Vi rekommenderar att använda dem som leksaker, inte för att suga eller tugga på.
Säg hej till Babblarna! Ta med de lite större plastfigurerna Babba, Bibbi och Bobbo på äventyr! Underbara och roliga för lek och språkträning. Figurerna är 10-15 cm höga och tillverkade i lite hårdare plast som passar både för lek och dekoration. Babblarna plastfigurer rekommenderas från 0 år. Av PVC utan ftalater.
I Babblarna Första Lådan ingår: Fyra böcker om Babblarna (Dadda hälsar på, I Babblarnas hus, I Bobbos väska, Var är Babbas saker?), Babblarna plastfigurer, Formpussel, Babblarna Lotto och en praktisk låda att förvara alla produkterna i. Dessutom ingår en lättsam handledning som ger tips och idéer för hur materialen används. En fin A3-affisch följer med som extra bonus. En perfekt start för att sätta igång med språklek där fantasin får flöda fritt. För att arbeta strukturerat med språkträning med barn i behov av extra stöd för sin språkutveckling, så rekommenderar vi att komplettera språklådan med boken "Tal & språkträning i Babblarnas värld" av Iréne Johansson artnr 129608.
Säg hej till Babblarna! Ta med de lite större plastfigurerna Dadda, Diddi, Doddo på äventyr! Underbara och roliga för lek och språkträning. Figurerna är 10-15 cm höga och är tillverkade i lite hårdare plast som passar både för lek och dekoration. Babblarna plastfigurer rekommenderas från 0 år. Gjorda av PVC utan ftalater.
Lek och spela samtidigt som du tränar uttal! Stora språkpaketet med ljud innehåller bland annat boken Fingerresan, Babblarnafigurer och Babblarnas spelbok för träning av alla språkljud mellan himmel och jord. För ljud som brukar krångla lite extra finns även Snicksnacksnokens böcker och kortlekar, och handledningen är full av tips på lekar och spel för riktigt rolig uttalsträning. Innehåller boken Fingerresan inkl. pappfigurer ur Babblarna i Konsonantdalen, Babblarna plastfigurer, både BD-set och GS-mix, Babblarnas spelbok, boken Sickan och skattkartan inkl. kortlek, boken Faran vid fallna trädet inkl. kortlek, boken Rulle och raketen inkl. kortlek, Ordmemo och handledning. Allt är förpackat i en praktisk plastbox.
Kom igång med tecken! En praktisk och rolig låda med allt möjligt som gör teckeninlärningen både effektiv och rolig. Till exempel barnböcker med tecken i (med Babblarna, Ajja & Bajja och Olle & Mia) men också kortspel att spela och en inloggning till HattenOnline, ett webbaserat verktyg med teckenlexikon, teckenmaterial och teckenlektioner. En lättsam handledning med förslag på språklekar följer med. Lådans innehåll är: faktaboken ”Lilla boken om tecken”, materialet ”Teckenkort i låda” (400 kort med bilder och teckenillustrationer), lottobrickor till teckenkorten, boken ”Var är Babbas saker?”, boken ”Ajja & Bajja ska sova”, boken ”Hurra för mig!” och inloggning till HattenOnline. Allt är förpackat i en praktisk förvaringslåda.
Babblarnas temalådor är inspirerande paket för språklek på ett specifikt tema förankrat i förskolans läroplan. I Babbas språklåda är temat prata och berätta. Materialet fokuserar på ord, ordlekar, ramsor, berättelser och sagor. Lådan innehåller en stor kartongbok ”I Babbas byrå”, en Språkleksbok med härliga uppslag för språkutvecklande aktiviteter, en sång med tillhörande sånglek, ett lottospel, Babba som handdocka och Babblarna plastfigurer som även fungerar som spelpjäser med medföljande tärning. Materialet levereras med en lättläst och tydlig handledning.
Babblarnas temalådor är inspirerande paket för språklek på ett specifikt tema förankrat i förskolans läroplan. I Bobbos språklåda är temat motorik och kroppen. Materialet ger begrepp för kroppsdelar, vad man kan göra med kroppen samt leker med rösten. Lådan innehåller en stor kartongbok ”Fingerresan”, en Språkleksbok med härliga uppslag för språkutvecklande aktiviteter, en sång med tillhörande sånglek, ett lottospel, Bobbo som handdocka och ett formpussel med Babblarna som tjocka pusselbitar. Materialet levereras med en lättläst och tydlig handledning.
Babblarnas temalådor är inspirerande paket för språklek på ett specifikt tema förankrat i förskolans läroplan. I Daddas språklåda är temat närmiljö och natur. Fokus ligger på att barnen ska få lära sig ord, leka med ljud och sortera i kategorier. Lådan innehåller en stor kartongbok ”Dadda hälsar på”, en Språkleksbok med härliga uppslag för språkutvecklande aktiviteter, en sång med tillhörande sånglek, ett lottospel, Dadda som handdocka och Babblarna fingerdockor med bilen Tut. Materialet levereras med en lättläst och tydlig handledning.
2.182,00 kr
Vill du bli kund hos oss?
Du behöver ha ett kundnummer eller organisationsnummer för att handla hos oss.