900 g/hink. Vit. En fantastiskt smidig och fjäderlätt lera som är mycket enkel att arbeta med även för små händer. Leran är kladdfri och lufttorkande och mycket användbar till alla typer av skulptering från enklare barnkonstverk till mer avancerade arbeten. Kan målas direkt med de flesta färger. Fri från gluten.
10 kg/fp. Kinetic leksand är mjuk och lättformad både med händerna och med hjälp av verktyg och formar. Sanden är känslig för vatten och fukt och ska användas som den är för bästa resultat. Om sanden blir blöt, låt den lufttorka för att återta sin ursprungliga form och smidighet. Kinetic sand består av 98 % sand samt bindemedel. Levereras i pappkartong. CE-märkt. Från 3 år.
5 kg/fp. Kinetic leksand är mjuk och lättformad både med händerna och med hjälp av verktyg och formar. Sanden är känslig för vatten och fukt och ska användas som den är för bästa resultat. Om sanden blir blöt, låt den lufttorka för att återta sin ursprungliga form och smidighet. Kinetic sand består av 98 % sand samt bindemedel. Levereras i pappkartong. CE-märkt. Från 3 år.
80 st/fp. Klipp i längder som doppas i vatten och formas. Eftersom blöta gipsbindor är mjuka kan olika material användas som stommar, t.ex. ballonger, styropor, pappfigurer, eller former av kartong eller lera. När arbetet torkat kan det målas. Mått: 3 m x 10 cm.
10 kg/fp. Kinetic leksand är mjuk och lättformad både med händerna och med hjälp av verktyg och formar. Sanden är känslig för vatten och fukt och ska användas som den är för bästa resultat. Om sanden blir blöt, låt den lufttorka för att återta sin ursprungliga form och smidighet. Kinetic leksand består av 98 % sand samt bindemedel. Levereras i pappkartong samt förvaringsbox 28284. CE-märkt. Från 3 år.
24 st/fp. Grova penslar med tjock borst. Lackerade tjocka träskaft i klara färger. Mycket lämplig som pensel för de lite yngre barnen. Längd 19 cm och 1,5 cm bred borst.
900 g/hink. Med dessa 4 primärfärger i gult, rött, blått och vitt är möjligheterna till olika färgmixer oändliga. Här kan man trolla fram alla tänkbara färgnyanser. En fantastiskt smidig, mjuk och fjäderlätt lera, som är mycket enkel att arbeta med även för små händer. Leran är kladdfri och lufttorkande och mycket användbar till alla typer av skulptering från enklare barnkonstverk till mer avancerade arbeten. Leran kan användas som färglära för barn. Här har leran en stor fördel jämfört med målarfärger eftersom mixfärgen sakta växer fram när man knådar leran. Fri från Gluten.