På grund av systemuppdateringar kan det idag förekomma problem med att se vissa produkter på vår webbshop. Vi ber om ursäkt för detta och ber dig kontakta kundtjanst@lekolar.se för frågor och beställningar.
5 st/fp. Penslar i 5 olika storlekar för bl.a. grundning (15, 25, 35, 40 och 50 mm). Borsten är av ren, vit och stadig svinborst med lite längd så att du får mer svikt när du målar. Penslarna är breda och ypperliga för grundering av målningsarbeten.
12 färgblock/fp. L&B studioakvarell i metalletui. Färgerna har hög pigmentering och kan appliceras till såväl tunna transparenta lager som mer kulörintensiva. Färgerna har god ljusbeständighet. Ett bra material för den som vill fördjupa sina färdigheter i akvarell. Innehåller gambogegul, vermillion, karminröd, ultramarin, preussisk blå, lövgrön, buteljgrön, gulockra, bränd siena, mörkbrun, svart och täckvit.